Rómska pieseň 2019
- 1
Medzinárodný deň Rómov
8. apríl je Medzinárodným dňom Rómov – Maškerethemutno romengero ďives. Pri tejto príležitosti sa 10.4.2019 na našej škole uskutočnil (po minuloročnom nultom ročníku) 1. ročník súťaže v rómskom prednese poézie a prózy Naša rómčina – „Amari romaňi čhib“, ktorý organizovalo Kultúrne združenie občanov rómskej národnosti Košického kraja n. o.
Po umeleckom úvode v podaní žiakov a pedagógov nášho konzervatória sa prítomným prihovorili Mgr. Eva Gašparová a zriaďovateľka školy Mgr. Irena Adamová. Potom už nasledovala recitácia žiakov a to z rôznych stredných škôl na Slovensku. Naša žiačka Viktória Faková sa stala víťazkou v prednese poézie. Srdečne gratulujeme.
Rómsky jazyk – inovácia – inklúzia
V dňoch 5. - 6. 4. 2019 sa v Bratislave konala Medzinárodná vedecká konferencia: Inovácia – Rómsky jazyk - Inklúzia/Výučba rómskeho jazyka metodikou vyučovania cudzieho jazyka/.
Konferenciu organizoval Štátny pedagogický ústav ako multiplikačné podujatie, ktorým finalizuje medzinárodný projekt Erasmus+ „Inováciou didaktiky rómskeho jazyka k inkluzívnemu vzdelávaniu žiakov zo znevýhodneného prostredia“.
Na konferencii sa zúčastnili aj naši pedagógovia rómskeho jazyka a literatúry a s kultúrnym programom vystúpili naši žiaci. Z rúk riaditeľa Štátneho pedagogického ústavu, prof. PhDr. Ľudovíta Hajduka, PhD., prevzali zriaďovatelia našej školy Mgr. Irena Adamová a PaedDr. Gejza Adam, PhD. ocenenie za dlhoročnú prácu na rozvoji rómskeho jazyka, jeho zavedení do systému vzdelávania a za zvyšovanie vzdelanostnej úrovne rómskych detí a žiakov na Slovensku.
3
Voľné pracovné miesta od 1.9.2019 na pracovnú pozíciu:
- učiteľ hlavného odboru štúdia Hra na klavíri,
- učiteľ predmetu Hra na klavíri,
Metodický deň
V priestoroch našej školy sa 15.2.2019 konal metodický deň, ktorý viedla učiteľka kontinuálneho vzdelávania na Metodicko-pedagogickom centre v Prešove, PaedDr. Viera Šandorová. Našim pedagógom prezentovala rôzne metódy a formy práce so žiakmi na vyučovaní. Dopoludnie prežité v príjemnej atmosfére bolo bohaté na tvorivé nápady nielen z didaktického, ale tiež z komunikačného hľadiska.
Vystúpenie v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach
Dňa 30. januára 2019 naši žiaci vystúpili v Kultúrno-vzdelávacom centre Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach na Pribinovej 1. Podujatie bolo venované prezentácii novej bibliografie Valérie Farah - Rómske umenie, vydané ŠVK v Košiciach. Hosťom podujatia bol uznávaný etnológ a romista PhDr. Arne B. Mann, CSc., ktorý predstavil svoju novú monografiu Rómski kováči na Slovensku.
9
Vystúpenie pre Klub absolventov priemyselnej školy v Košiciach dňa 13.12.2018
PRO EDUCO 2018
12.Medzinárodný veľtrh vzdelávania
7
Medzinarodný festival konzervatórii Prešov 28 11 2018
Stužková IV.A
Stužková slávnosť žiakov IV.A, dňa 22.11.2018
98
Konferencia k Dňu rómskeho jazyka
Dňa 6. 11. 2018 sa konala vo veľkej aule RP MPC v Prešove konferencia venovaná Medzinárodnému dňu rómskeho jazyka, ktorú realizovalo ROCEPO. Prítomných privítal riaditeľ RP MPC pán Ľubomír Jankura a konferenciu otvoril štátny tajomník MŠVVaŠ SR pán Peter Krajňák. Účasť prijala aj generálna riaditeľka odboru menšinového a inkluzívneho vzdelávania pri MŠVVaŠ SR pani Mária Prékop. Slávnostnú atmosféru navodili žiaci Súkromného hudobno-dramatického konzervatória v Košiciach pod vedením pána Gejzu Adama. Po hodnotnom kultúrnom programe nasledovali odborné prezentácie týkajúce sa implementácie rómskeho jazyka v praxi. Problematiku kodifikácie rómskeho jazyka a jeho vyučovania na Prešovskej univerzite v študijných odboroch učiteľ predprimárneho, učiteľ primárneho vzdelávania a pedagogický asistent priblížil pán Cina, ktorý rómsky jazyk na Pedagogickej fakulte vyučuje. Transformáciu nadobudnutých vedomostí a zručností absolvovaním programu Rómsky jazyk v edukácii, ktorý realizovalo MPC prezentovala pani Zdena Pavlikovská učiteľka v ZŠ I. Krasku v Trebišove. Na opodstatnenosť rómskeho jazyka ako maturitného predmetu poukázala pani Ingrid Lukáčová, ktorá rómsky jazyk vyučuje v Súkromnom hudobno-dramatickom konzervatóriu v Košiciach. Kultúrne obohatili konferenciu pani Erika Godlová a pani Jana Gáborová pracovníčky Štátnej vedeckej knižnice v Prešove, ktoré v jej dokumentačno – informačnom centre rómskej kultúry zaznamenávajú a mapujú ukážky rómskej kultúry. Na záver konferencie vystúpili a svoje literárne diela prezentovali v rómskom i slovenskom jazyku členovia Rómskeho literárneho klubu pani Eva Plešková Gašparová, pani Zlatica Rusová a pán Martin Fočár. Ich vystúpenie uviedol a moderoval pán Maroš Balog z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity SR.
2
Dni ústavy SR v obci Haniska
Dňa 11.9.2018 študenti našej školy konzervatória Požiarnická 1 mali vystúpenie ku dňu ústavy SR v obci Haniska, kde sa zúčastnili koncertu aj predstavitelia Matice Slovenskej.
10
Národovec z východu Slovenska .
Len nedávno sa dožil 65. tich narodenín národovec z východu SR - predseda Miestneho odboru Matice slovenskej / MO MS / Košice – Myslava , plukovník v.v. Ing. František Mrva. So svojim MO MS v Myslave spolupracuje s našim Súkromným hudobným a dramatickým konzervatóriom na Požiarnickej 1 v Košiciach už dlhé roky.
Aj preto sme sa rozhodli napísať o jeho životnej púti.
Plukovník v.v. Ing. František Mrva pôsobil na významných postoch v ozbrojených silách SR /OS SR/ 33 rokov . Minister obrany SR Ján Sitek mu udelil za jeho dlhoročnú prácu v OS SR najvyššie vojenské vyznamenanie „Pamätnú medailu MO SR 1. stupňa“. Po odchode z armády nastúpil do matičných štruktúr ako riaditeľ Domu Matice slovenskej v Košiciach. Na tomto poste založil sedem veľkých krajských matičných festivalov slovenských rozprávok a povestí , hudby, ľudového spevu a amatérskeho divadla. Spomenieme aspoň niektoré. Divadelné Košice Jozefa Adamoviča, Rómska pieseň, Dobšinského Košice, Ľudová pieseň košickej mládeže, Hronského Jasov, alebo Detské rozprávkové Košice . Keď vedenie MS dalo za úlohu F. Mrvovi oživotvoriť MO MS v Myslave, urobil to na úrovni. Veď na prvom snemovaní bol medzi hosťami aj vtedajší podpredseda vlády SR a súčasný poslanec NR SR doc. PhDr. Dušan Čaplovič, DrSc, a na tejto matičnej slávnosti nechýbal ani náš Orchester ľudových nástrojov. To všetko sa udialo pred kamerami STV. Za matičné aktivity , najmä za prácu s mládežou mu mesto ako prvému matičiarovi v Košiciach udelilo svoje najvyššie ocenenia. V roku 2009 to bola „Cena primátora mesta Košice “ a v tomto roku mu MZ v Košiciach udelilo najvyššie ocenenie „ Cenu mesta Košice“. Matica slovenská /MS/ ocenila F. Mrvu za jeho matičné aktivity na východe Slovenska dvomi najvyššími vyznamenaniami. Pri jeho 60. tke „Zlatou medailou MS“ a vlani „Zlatou medailou predsedu MS“. Za jeho zásluhy o rozvoj matičného hnutia v Košiciach a celom Košickom kraji ho v prezidentskom paláci koncom roku 2009 osobne prijal prezident SR doc. JUDr. Ivan Gašparovič. Na záver svojho funkčného obdobia ho pri návšteve Domu MS v Košiciach ocenil Zlatou plaketou ÚS SR prof. JUDr. Ján Mazák,
1.Spýtali sme sa plk.v.v. Františka MRVU, ako sa začala jeho spolupráca s naším Súkromným konzervatóriom ?
Spolupráca sa začala pred 15.timi rokmi. Z printových médií, ale aj od známych v Košiciach som sa dozvedel o PaedDr. Gejzovi Adamovi, PhD , ktorý bol nielen poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR, ale aj zakladateľom Strednej umeleckej školy na Exnárovej ulici v Košiciach, ktorá za jeho pôsobenia vychovala stovky vynikajúcich absolventov tejto školy v oblasti hudby, ale aj divadla. Dnes sa jeho bývalá škola pretransformovala na Konzervatórium Jozefa Adamoviča, ktorého do školy pritiahol práve riaditeľ SUŠ PaedDr. Gejza Adam, PhD.
Ale čo je na tejto osobnosti , akou je Dr.Gejza Adam,PhD, najviac zaujímavé je tá skutočnosť, že vychoval na škole , ktorú založil slávny Orchester ľudových nástrojov, ktorý vystupoval pred takými svetovými osobnosťami, ako je britská kráľovná Alžbeta II, holandská kráľovná Beatrix, švédsky kráľ Karol IX, Gustáv, alebo zosnulé monacké knieža Rainier. A britská kráľovná podala, pri osobnom stretnutí PaedDr. Gejzovi Adamovi, PhD dokonca ruku. Jeho Orchester ľudových nástrojov získal mnohé významné ocenenia po celej Európe. A spolupráca pokračuje aj naďalej, keď PaedDr. Gejza Adam, PhD sa stal zriaďovateľom súčasného Súkromného hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach.
2. Vieme, že Vám pomáha aj pri uskutočňovaní matičných aktivít.
Som na to veľmi hrdý, že už roky pôsobí v MO MS v Myslave, a bol zvolený za 1. podpredsedu MO MS. Neviem si predstaviť krajské matičné festivaly bez jeho pomoci, ale aj koncerty ku Dňu Ústavy SR, koncert k okrúhlym výročiam vzniku SR, koncerty pre detské domovy a sociálne zariadenia, ale aj charitatívne koncerty pre choré deti na košickej detskej onkológii. Aj za tieto matičné aktivity ho bývalý predseda MS Ing. Marián Tkáč ocenil vysokým matičným vyznamenaním „Zlatou medailou predsedu Matice slovenskej, ktorá mu bola slávnostne odovzdaná počas koncertu k 25. výročiu Ústavy SR, ktorý sa konal v septembri minulého roku v Košiciach.
Fotogaléria :
Foto č.1 – náš dlhoročný spolupracovník -predseda MO MS v Košiciach – Myslave plk.v.v. Ing.František Mrva,
ako riaditeľ Domu MS v Košiciach , počas návštevy predsedu ÚS SR prof. JUDr. Jána Mazáka , kde
mu v Dome MS v Košiciach osobne odovzdal sám predseda ÚS SR „Zlatú plaketu ÚS SR“ za jeho
matičné aktivity v Košiciach a Košickom kraji.
Foto č.2 – slávnostné prijatie košického matičiara F. Mrvu prezidentom SR doc.JUDr. Ivanom Gašparovičom
v prezidentskom paláci v roku 2009.
Foto č.3 – predseda MO MS v Myslave plk.v.v. Ing.František Mrva odovzdáva „Zlatú medailu predsedu MS“
PaedDr. Gejzovi Adamovi,PhD. / prvý sprava /.
Foto č.4 – Slávnostný koncert k 15. výročiu vzniku SR v Slov. technickom múzeu v Košiciach.
PaedDr. Gejza Adam v prvom radev strede vedľa prezidenta SR Ing.Rudolfa Schustera,CSc. a otca
arcibiskupa košickej Arcidiecézy Mons, Alojza Tkáča.
Ing. František Mrva
Cenu mesta Košice udelili aj nášmu dlhoročnému spolupracovníkovi. plukovníkovi v.v. Ing. Františkovi Mrvovi.
KOŠICE. Začiatkom mája sa v historickej radnici v Košiciach uskutočnilo slávnostné odovzdávanie najvyšších mestských ocenení. Cenu mesta Košice si prevzalo sedem výnimočných ľudí. Oceňovanie je už tradične súčasťou osláv spojených s Dňom mesta Košice. Práve 7. mája 1369 bola mestu Košice udelená prvá erbová listina.
Kráľ Ľudovít Veľký ju ako prvý panovník v Európe udelil mestu Košice ako vôbec prvému mestu – právnickej osobe. Udeľovanie najvyšších mestských ocenení sa v krajskom meste uskutočňuje každý rok. V tomto roku to bolo už po 24. raz. Po prvý raz v histórii udeľovania cien sa tejto pocty dostalo košickému matičiarovi – predsedovi Miestneho odboru Matice slovenskej v Košiciach –M.Č. Myslava plukovníkovi v.v. Ing. Františkovi Mrvovi. A to všetko za jeho dlhoročnú činnosť pri rozvoji národnej kultúry , hlavne prácu s mládežou , nielen v Košiciach , ale aj v celom Košickom a Prešovskom kraji.
Ako konštatovala deväťčlenná komisia pri výbere z dvadsiatich piatich kandidátov, bol navrhnutý na toto významné ocenenie a následne to jednohlasne schválilo mestské zastupiteľstvo,plk. v. v. Ing. František Mrva hlavne pre tieto jeho matičné aktivity:
Plukovník František Mrva je vojakom vo výslužbe, no aj na zaslúženom odpočinku je naozaj aktívny. Je predsedom Miestneho odboru Matice slovenskej v Košiciach MČ Košice- Myslava a angažuje sa v kultúrnej oblasti. Založil krajské matičné festivaly slovenských rozprávok a povestí, slovenskej ľudovej, rusínskej a rómskej piesne, amatérskeho divadla, ale aj rozprávok v podaní košických materských škôl a materských škôl z celého Košického kraja. Každého ročníka sa zúčastňujú stovky žiakov a študentov základných, stredných škôl a gymnázií nielen z mesta Košice, ale aj z celého Košického a Prešovského kraja. Už desať rokov aj s mestom Košice organizuje charitatívne podujatia pre deti na košickej detskej onkológii DFN v Košiciach, a od roku 2004 organizuje koncerty pre detské domovy a sociálne zariadenia v meste Košice . Plukovník . v. v. Ing. František Mrva podujatia organizuje vo svojom voľnom čase a takmer všetky výdavky spojené s organizáciou krajských matičných festivalov, vrátane nákupu cien hradí sám...
Nedá nám spomenúť dôležitú skutočnosť, že na tejto cene, ktorú pre predsedu MO MS Košice – Myslava plukovníka .v .v. Ing. Františka Mrvu schválilo Mestské zastupiteľstvo v Košiciach, má veľkú zásluhu aj naše Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium na Požiarnickej 1 v Košiciach, ktoré je spolu organizátorom krajského matičného festivalu „Rómska pieseň“, spolu organizátorom vianočných koncertov pre košické detské domovy a sociálne zariadenia v Košiciach, ale aj dlhé roky s našim Orchestrom ľudových nástrojov, spolu s ním a mestom Košice organizujeme tak potrebné charitatívne podujatia na detskej onkológii DFN v Košiciach. O účasti muzikantov z nášho SHDK v Košiciach na Matičných dňoch, ktoré dlhé roky organizujeme spolu s MO MS v Košiciach - Myslave už ani nebudeme hovoriť.
V Košiciach
zriaďovateľ
Súkromného hudobného a dramatického konzervatória
na Požiarnickej 1 v Košiciach a
1.podpredseda MO MS v Košiciach MČ Myslava
PaedDr. Gejza Adam, PhD
Fotogalérie z udeľovania cien :
Foto č. 1 – 3 - fotografie zo slávnostného ceremoniálu udeľovania ocenení mesta Košice.
Fotoč. 4 - medzi prvými gratulantmi bola jeho šarmantná manželka Evička Mrvová.
Foto č.5 - medzi gratulantmi nechýbal ani prítomný podpredseda vlády SR
MUDr. Richard Raši ,PhD, MPH.
Foto č.6 - zablahoželať prišli aj veľkí priaznivci Matice slovenskej - prorektor UPJŠ
v Košiciach prof. PhDr. Ján Gbúr, CSc / prvý zľava / a výkonný riaditeľ
RTVS v Košiciach PhDr. Jozef Puchala, PhD / prvý sprava /.
Slávnostné vyradenie absolventov 27. 06. 2018
Vystúpenie v Kežmarku 08. 06. 2018
Ľudová pieseň košickej mládeže
Dňa 4. mája sa na Škultétyho 10, na Evanjelickom gymnáziu organizovala súťaž Ľudová pieseň košickej mládeže. Aj tento rok nás naše žiačky reprezentovali veľmi pekne. Na 1. mieste sa umiestnila žiačka 2. ročníka - Bohdana Žigová, na 2. mieste žiačka 3. ročníka - Viktória Šamková a cenu primátora získala žiačka 1. ročníka - Marianna Derdziaková.
Gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov!
Absolventské predstvavenie odboru HDU - Umrieť mladý
Rómska pieseň 2018
Krajský matičný festival "Rómska pieseň 2018" zaknihoval ôsmy ročník.
V piatok 20. apríla 2018 sa konal v Košiciach 8. ročník krajského matičného festivalu „Rómska pieseň 2018“. Do priestorov nášho konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach prišlo množstvo speváckych rómskych nádejí z Košického a Prešovského kraja. Organizátormi kraj. matičného festivalu boli Miestny odbor Matice slovenskej / MO MS / Košiciach – Myslave, Odbor školstva OÚ v Košiciach, mesto Košice a domáce Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium v Košiciach.
V priebehu celého priebehu festivalu vystupoval s nadanými spevákmi z obidvoch krajov východného Slovenska domáci orchester ľudových nástrojov nášho konzervatória a zmiešaný zbor.
Je potrebné spomenúť erudovanú porotu . Troch z domáceho konzervatória a jedného cezpoľného. Predseda poroty - Mgr. Slavomír Klempár, členky poroty MgA . Radana Weidlichová , Mgr. Zuzana Džavoronok, všetci z domáceho Súkromného konzervatória na Požiarnickej ulici v Košiciach a Bc. Jozefína Šaňová zo ZŠ Ľudmily Podjavorinskej v Košiciach, ktorí to nemali pri rozhodovaní vôbec ľahké, hlavne pri prvých troch miestach v kategórii jednotlivcov. Preto boli udelené dve prvé miesta .
Na prvých troch miestach boli ocenené tieto spevácke rómske talenty:
Kategória jednotlivcov :
1. miesto - Vlasta Ďurašková ZŠ Kecerovce
1. miesto - Gabriel Gábor ZŠ Kecerovce
2. miesto - Viktória Gézová ZŠ Ľudmily Podjavorinskej Košice
3. miesto - Frederik Hanko ZŠ Ľudmily Podjavorinskej Košice
Kategória duetá:
1. miesto - Miroslav Pecha a Ján Pecha ZŠ Spišské Tomášovce
2. miesto - Jozefína Žigová a Slavomíra Žigová ZŠ Medzev
3. miesto - Samuel Zupko a Daniel Gaži ZŠ Ždaňa
RÓMOVIA SA ČÍTAJÚ
Dňa 13. apríla 2018 sa pri príležitosti Svetového dňa Rómov organizovalo podujatie Rómovia sa čítajú – čítanie z kníh rómskych autorov v slovenskom i rómskom jazyku. Naša škola prijala pozvanie od Redakcie národnostného vysielania Rádia Patria, ktorej cieľom bolo prezentovať rómsku literárnu tvorbu. Do tohto podujatia sa zapojili Rebeka Džupková, Renáta Brezová, Alžbeta Tekáčová, Mgr. Lukáčová, Denisa Kazakovská a Sandra Klempárová. :)