Návšteva Technického múzea v Košiciach -20.9.2022
Rožňavský jarmok - 16.9.2022
Dni Rožňavy, vystúpenie našich študentov
Adaptácia prvákov
Žiaci, ktorí nastúpili do prvého ročníka, sa stretávajú v novom prostredí s novými spolužiakmi a učiteľmi. Každý má individuálny prístup a buduje osobitý vzťah k niečomu alebo niekomu, čo alebo koho ešte len spoznáva. Pri tejto príležitosti sa stretli prváci s odborníkmi a pedagógmi. O program sa postarali odborní pracovníci pod vedením psychológa Mgr. Františka Forgáča z CPPPaP, Zuzkin park 10 v Košiciach a školskí koordinátori.
45
RÓMSKA PIESEŇ – KOŠICE 2022
11. ročník krajského matičného festivalu v prednese rómskych piesní žiakov Košického a Prešovského kraja sa konal 20. 09. 2022 v priestoroch koncertnej sály Súkromného hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach.
Festivalu sa zúčastnilo 5 ZŠ: ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice, ZŠ Haniska, ZŠ Podsadek, ZŠ Kecerovce, ZŠ Budkovce. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách, samostatne dievčatá a samostatne chlapci ZŠ z ročníkov 4 – 8. Mohli spievať s hudobným sprievodom alebo bez hudobného sprievodu.
Svojim presvedčivým vystúpením upútal pozornosť školský spevácky zbor zo ZŠ Ľ. Podjavorinskej Deviatkakere Čhave pod vedením zbormajstra Ondreja Ferka.
Silný umelecký dojem zanechalo vystúpenie Orchestra ľudových nástrojov SHDK KE, ktorý tvoria študenti a pedagógovia školy.
Festival sa konal pod záštitou regionálnych úradov školskej správy v Košiciach a Prešove, MO MS Košice – Myslava, Súkromného hudobného a dramatického konzervatória Požiarnická 1, Košice, Magistrátu mesta Košice a Mestského úradu m. č. na Luníku 9 v Košiciach. Spoluorganizátormi boli riaditeľ regionálneho úradu školskej správy Ing. Peter Kutrucz a zakladateľ krajského matičného festivalu Ing. František Mrva.11. ročník krajského matičného festivalu v prednese rómskych piesní žiakov Košického a Prešovského kraja sa konal 20. 09. 2022 v priestoroch koncertnej sály Súkromného hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach. Festivalu sa zúčastnilo 5 ZŠ: ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice, ZŠ Haniska, ZŠ Podsadek, ZŠ Kecerovce, ZŠ Budkovce. Žiaci súťažili v dvoch kategóriách, samostatne dievčatá a samostatne chlapci ZŠ z ročníkov 4 – 8. Mohli spievať s hudobným sprievodom alebo bez hudobného sprievodu. Svojim presvedčivým vystúpením upútal pozornosť školský spevácky zbor zo ZŠ Ľ. Podjavorinskej Deviatkakere Čhave pod vedením zbormajstra Ondreja Ferka.Silný umelecký dojem zanechalo vystúpenie Orchestra ľudových nástrojov SHDK KE, ktorý tvoria študenti a pedagógovia školy. Festival sa konal pod záštitou regionálnych úradov školskej správy v Košiciach a Prešove, MO MS Košice – Myslava, Súkromného hudobného a dramatického konzervatória Požiarnická 1, Košice, Magistrátu mesta Košice a Mestského úradu m. č. na Luníku 9 v Košiciach. Spoluorganizátormi boli riaditeľ regionálneho úradu školskej správy Ing. Peter Kutrucz a zakladateľ krajského matičného festivalu Ing. František Mrva.
70Výsledková listina
Zlaté pásmo dievčatá:
Lucia Mižigarová – ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice
Lucia Vidličková – ZŠ Kecerovce
Petra Gáborová - ZŠ Kecerovce
Anabela Géciová – ZŠ Budkovce
Strieborné pásmo dievčatá:
Milena Hricková - ZŠ Kecerovce
Marcela Miková - ZŠ Kecerovce
Jozefína Horváthová – ZŠ Budkovce
Bronzové pásmo dievčatá:
Dominika Faková – ZŠ Haniska
Zlaté pásmo chlapci:
Jaroslav Zupko - ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice
Patrik Kroščen - ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice
Kristián Oračko – ZŠ Podsadek
Strieborné pásmo chlapci:
Richard Krok - ZŠ Ľ. Podjavorinskej Košice
Samuel Turták - ZŠ HaniskaCena poroty:
Martin Gábor – ZŠ KecerovceSkupiny - zlaté pásmo:
ZŠ Ľ Podjavorinskej 1, Košice
ZŠ Podsadek
Skupiny - strieborné pásmo:
ZŠ Haniska
Výsledková listina
Zlaté pásmo dievčatá:
Lucia Mižigarová – ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice
Lucia Vidličková – ZŠ Kecerovce
Petra Gáborová - ZŠ Kecerovce
Anabela Géciová – ZŠ Budkovce
Strieborné pásmo dievčatá:
Milena Hricková - ZŠ Kecerovce
Marcela Miková - ZŠ Kecerovce
Jozefína Horváthová – ZŠ Budkovce
Bronzové pásmo dievčatá:
Dominika Faková – ZŠ Haniska
Zlaté pásmo chlapci:
Jaroslav Zupko - ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice
Patrik Kroščen - ZŠ Ľ. Podjavorinskej 1, Košice
Kristián Oračko – ZŠ Podsadek
Strieborné pásmo chlapci:
Richard Krok - ZŠ Ľ. Podjavorinskej Košice
Samuel Turták - ZŠ Haniska
Cena poroty:
Martin Gábor – ZŠ Kecerovce
Skupiny - zlaté pásmo:
ZŠ Ľ Podjavorinskej 1, Košice
ZŠ Podsadek
Skupiny - strieborné pásmo:
ZŠ Haniska
Oznámenie o riaditeľskom voľne
Riaditeľka školy, v súlade s §150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a taktiež v súlade s vyhláškou MŠVVaŠ SR 518/2010, ktorou sa mení vyhláška MŠ SR č. 231/2009 Z.z. 231/2009 Z.z.,
udeľuje
žiakom Súkromného hudobného a dramatického konzervatória v Košiciach z organizačných dôvodov riaditeľské voľno
na deň
16.septembra 2022 (piatok).
Mgr. Irena Adamová
riaditeľka školy
Osvienčim
V dňoch 20. - 21. júna 2022 s podporou Ministerstva kultúry SR z FONDU NA PODPORU NÁRODNOSTNÝCH MENŠÍN a Kultúrneho združenia občanov rómskej národnosti Košického kraja,n.o. sa v rámci projektu "Spoznávame históriu našich predkov" naši žiaci zúčastnili exkurzie v poľskom Osvienčime.
Žiakov 1., 2. a 3. ročníka štúdia sprevádzali po bývalom koncentračnom tábore sprievodkyne, ktoré im vysvetľovali ako tam kedysi ľudia pracovali, žili a trápili sa. Počas prehliadky prešli celým táborom Auschwitz I, videli nemocnicu, baraky, v ktorých žili väzni alebo do nich chodili len spať, pretože ich čas počas dňa predstavovala práca. Súčasťou prehliadky boli zachovalé reálne exponáty kufrov, topánok, kuchynských pomôcok a aj vlasov väzňov.
Dozvedeli sa, že po príchode do táborov všetkých, ktorí tam prišli ostrihali a oholili, väčšinou tupou žiletkou, odvšivalili a dostali väzenský odev. Odevy väzňom dávali rôzne, často mali veľké alebo naopak krátke pruhované pyžamá, bolo im pridelené číslo a odvtedy sa ich meno už viac nepoužívalo.
V Osvienčime zahynulo takmer 1,5 milióna ľudí v plynových komorách, na následky hladu alebo ťažkej práce. Na masové zabíjanie sa používali plynové komory, tie však vyzerali ako sprchy. Ľudí do táborov vozili vlakom. Často v nákladných vagónoch, do ktorých sa natlačilo aj 70 ľudí, cestovali v neľudských podmienkach bez tepla, jedla i základných ľudských potrieb. Mnohokrát cestovali aj dva či viac dní, niektorí cestu vlakom neprežili. Po príchode do tábora čakali na rampe esesáci. Na rampe prebiehala selekcia na tých, ktorí môžu pracovať alebo tých, ktorí idú rovno na smrť. Deti, ženy, starí či imobilní mali osud dopredu napísaný, esesáci ich videli ako príťaž. Často stál na rampe aj lekár, ktorý si vyberal zaujímavých ľudí a mnohokrát deti na svoje nehumánne pokusy, najznámejší svojou krutosťou a experimentmi bol Josef Mengele.
Žiaci navštívili aj rómske múzeum, kde pochopili akú veľkú históriu majú práve Rómovia a že každý Róm by mal túto históriu poznať.
Na druhý deň ráno išli do ďalšieho koncentračného tábora z názvom Auschwitz II - Birkenau. Birkenau bol oveľa väčším koncentračným táborom, nachádzal sa v susednej obci Brezinka. Odhaduje sa, že v ňom počas vojny zahynulo 1,5 milióna ľudí. Väzni trpeli nedostatkom vody, mali katastrofálne podmienky na život. Ľudia, ktorí sa dostali do tábora Birkenau
boli už odpísaní na smrť, v areáli sa nachádzalo 5 plynových komôr.
Napriek tomu, že žiaci navštevovali v rámci exkurzie miesta, ktoré boli plné smútku a zlých spomienok, veľa ich to naučilo a pomohlo im to pochopiť, aké veľké bolo utrpenie ľudí, ktorí sa ocitli v koncentračnom tábore.