• Charakteristika školy

• Manželia PaedDr.Gejza Adam, PhD. a Mgr.Irena Adamová, založili v roku 2009 Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium v Košiciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Kultúrneho združenia občanov rómskej národnosti Košického kraja, n.o.

Počas ich viac ako 40-ročnej pedagogickej praxe pôsobili na všetkých stupňoch vzdelávania, a to od primárneho vzdelávania až po vysokoškolské, kde pri vzdelávaní rómskych detí intenzívne vnímali nerovnosť šancí pre mládež z rómskeho prostredia.

Táto skutočnosť ich viedla k založeniu školy, ktorá je zameraná na rómsku kultúru a identinu a rozvoj rómskej národnostnej menšiny v oblasti hudobno-dramatického vzdelania, kde sa vyučujú predmety ako rómska história a  reálie, rómsky jazyk a literatúra, rómsky ľudový tanec a hra v rómskom ľudovom orchestri.

Škola je typ strednej umeleckej školy s vyučovacím jazykom slovenským. Pripravuje žiakov na výkon umeleckej činnosti a na štúdium na vysokej škole.

Cieľom školy je vytvorenie tolerantného prostredia zameraného na multikultúrnosť, kde je každý študent hrdý na svoj pôvod s rešpektom k iným kultúram.

Na základe dobrej odozvy a záujmu po založení Súkromného hudobného  a dramatického konzervatória v Košiciach bolo zriadené v roku 2009 elokované pracovisko školy v Bardejove a v roku 2010 v Hnúšti.

Pracovisko z Hnúšte sa presťahovalo do Rimavskej Soboty a stalo sa samostatnou školou. Bardejovské pracovisko zaniklo v roku 2015.

In 2009, married couple PaedDr.Gejza Adam, PhD. and Mgr.Irena Adamová, founded the Private Music and Drama Conservatory in Košice under the jurisdiction of the Cultural Association of Citizens of Roma Nationality of Košice Region, n.o.

During their more than 40 years of teaching experience, they have worked at all levels of education, from primary education to higher education, where they have intensively perceived the inequality of chances for young people from Roma backgrounds in the education of Roma children.

This fact led them to found a school that focuses on Roma culture and identity and the development of the Roma national minority in the field of music and drama education, where subjects such as Roma history and realities, Roma language and literature, Roma folk dance and playing in a Roma folk orchestra are taught.

The school is a type of secondary art school with the language of instruction being Slovak. It prepares pupils for the performance of artistic activities and for study at university.

The aim of the school is to create a tolerant environment focused on multiculturalism, where each student is proud of his/her origin with respect for other cultures.

Based on the good response and interest after the establishment of the Private Music and Drama Conservatory in Košice, an elocated workplace of the school was established in Bardejov in 2009 and in Hnúšt' in 2010.

The workplace from Hnúšte moved to Rimavská Sobota and became an independent school. The Bardejov site closed in 2015.